wstecz

WATERFRONT I

Po kilku latach od oddania do użytku wysokościowca Sea Towers, na sąsiedniej działce wyrosły budynki kompleksu Waterfront. Budynek hotelu Courtyard Gdynia Waterfront dla sieci Marriott składa się z 9 pięter i zajmuje 14.000 m2 powierzchni. Obok wyrasta nieco wyższy 11-piętrowy biurowiec z powierzchnią 16.000 m2.
Łączone systemy klimakonwektorów i belek chłodniczych wymagają zasilania wodą lodową. Sprawdzony w praktyce w Sea Towers sposób na ograniczenie kosztów użytkowania budynków, czyli chłodzenie wodą morską można nazwać systemem "sea cooling". Ponieważ belki chłodnicze wymagają wody lodowej o stosunkowo wysokich parametrach 16°C, przez dużą część roku woda morska pobierana z Basenu Prezydenta po przejściu przez wymiennik ciepła może bezpośrednio służyć do chłodzenia. W ten sposób kosztem jedynie niedużej ilości energii elektrycznej do napędu pomp obiegowych uzyskuje się tanie źródło chłodu.
Dopiero gdy woda w morzu przekracza ok. 15°C (a Bałtyk nie jest szczególnie ciepły) uruchamiane są sprężarkowe agregaty chłodnicze. Jednak w tym przypadku nadal korzysta się z zasobów portowego basenu i agregaty chłodnicze oddają ciepło skraplania do wody morskiej.
Sama technologia poboru i zrzutu wody morskiej była podobna jak w pobliskim Sea Towers, chociaż wystąpiły pewne różnice. Rozdzielone zostały obiegi dla hotelu i biurowca, również konstrukcja studni i lokalizacja pomp wody morskiej były inne. Dla części biurowej przewidziano agregat chłodniczy o mocy 780 kW, a dla części hotelowej agregat o mocy chłodniczej 695 kW. W dodatku projekt musiał spełnić bardzo surowe wymogi, gdyż zaszła konieczność wykazania zasięgu termicznego oddziaływania zrzucanej wody. Jak również braku wzajemnego wpływu na środowisko w kontekście istniejącego już sąsiedniego systemu Sea Towers.
Ostatecznie jednak w roku 2015 oddano do użytku oba budynku. Dzięki zasobom odnawialnej energii morza, użytkownicy Gdynia Waterfront mogą cieszyć się niskimi kosztami utrzymania powierzchni.

Kontakt

KLIMaster
Bystrzyński Mróz i Wspólnicy Sp. j.

ul. Świętokrzyska 62
80-180 Gdańsk
NIP 583-21-20-243

tel. (58) 304-71-78
tel. (58) 304-71-79
e-mail: klimaster@klimaster.pl

Pełny
kontakt