wstecz

PolFEL

W Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku powstanie pierwszy polski laser na swobodnych elektronach. Projekt oznaczono symbolem PolFEL. Lasery na swobodnych elektronach umożliwiają badanie z niezwykłą precyzją materiałów, związków chemicznych, cząsteczek biologicznych. Wyniki naukowych eksperymentów mogą doprowadzić do rewolucyjnych odkryć i nowych technologii w dziedzinie elektroniki, medycyny czy chemii. Dzięki temu projektowi Polska aktywnie włączy się w zespół wielkich instalacji badawczych Europy.

PolFEL powstanie w hali pierwszego zbudowanego w Świerku akceleratora protonów. Natomiast obok dobudowane zostanie laboratorium fotokatod nadprzewodzących, hala eksperymentalna, laboratoria wody ultraczystej, hala kriogeniki.

Oczywiście ta naukowa infrastruktura nie może funkcjonować bez systemów wentylacji i klimatyzacji, zapewniających regulację temperatury z precyzją ±0,5°C, z kontrolą wilgotności i czystości pyłowej. W newralgicznych strefach montażu undulatorów zaprojektowano specjalne nawiewy laminarne. Laboratoria mają zapewnioną wysoką czystość powietrza (ISO4, ISO5) dzięki nawiewnikom z filtrami HEPA H14. Ilość powietrza kontrolowana będzie przez elektroniczne regulatory zmiennego wydatku.

Ponieważ nawet najmniejsze drgania przenoszone na konstrukcję, na której zamontowana jest bazowa konstrukcja lasera, pochodzące od instalacji są niedopuszczalne, cała część techniczna wentylacji zostanie zabudowana w wydzielonym budynku infrastruktury i doprowadzona do budynku PolFEL napowietrzną estakadą.

Magnesy liniaka, łapacz elektronów, wzmacniacze Wcz, undulatory i cyrkulatory chłodzone będą wodą lodową wytwarzaną w agregatach chłodniczych sprężarkowych. Z kolei bezpośrednie obiegi chłodzące kompresor helu oraz pompy próżniowe znajdujące się w budynku kriogeniki chłodzone będą wodą technologiczną z systemu trzech wentylatorowych wież chłodniczych.

 

 

 

Kontakt

KLIMaster
Bystrzyński Mróz i Wspólnicy Sp. j.

ul. Świętokrzyska 62
80-180 Gdańsk
NIP 583-21-20-243

tel. (58) 304-71-78
tel. (58) 304-71-79
e-mail: klimaster@klimaster.pl

Pełny
kontakt