wstecz

DEO PLAZA

Miejsce akcji - kultowa Wyspa Spichrzów na rzece Motławie w Gdańsku. Unikatowe miejsce w skali europejskiej z pięknie odrestaurowanym średniowiecznym kompleksem spichlerzy Deo. Objęty ochroną konserwatorską zespół budynków zajmujący 40.000 m2 powierzchni to architektoniczna perła Trójmiasta.
Zapewne zachwyceni goście restauracji, hoteli, biur i lokali rozrywkowych siedząc w klimatyzowanych wnętrzach i rozkoszując się jednym z najpiękniejszych widoków na Bazylikę Mariacką, Żuraw i Zieloną Bramę, nic nie wiedzą, co napędza systemy klimatyzacji.
Ze względu na szczególny charakter miejsca projektanci zaprzęgli do chłodzenia i ogrzewania wody rzeki Motławy. Pozyskiwana jest ona z rzeki w części północnej Wyspy Spichrzów za pomocą studni ssawnej wykonanej w ścianie nabrzeża. Zrzut wody do rzeki z systemu chłodniczego następuje drugą studnią wspólną ze zrzutem wód deszczowych.
Ujęcie wody pracuje przez cały rok. Agregaty chłodnicze, których zadaniem jest przygotowanie wody lodowej, spełniają również funkcję pomp ciepła. A zatem woda rzeczna z Motławy, jest źródłem nie tylko chłodzenia urządzeń klimatyzacyjnych, ale również źródłem ciepła dla systemu grzania w trybie podgrzewania ciepłej wody użytkowej. W okresach przejściowych (wiosna, jesień) zimne wody rzeki zasilają bezpośrednio poprzez wymienniki ciepła systemy klimatyzacyjne, tworząc układ tzw. free cooling-u.
Cały system musiał spełnić rygorystyczne warunki określone w operacie wodno-prawnym pod względem pomiaru wymienianej wody oraz jej temperatury. Projekt systemu udowodnił, że eksploatacja poboru i zrzutu wody rzecznej nie będzie miała znaczącego wpływu na rzekę Motławę ze względu na niezbyt dużą ilość pobieranych i zrzucanych wód w stosunku do standardowego przepływu. Konieczna też była analiza założeń projektowych oraz danych IMGW, wykazująca, że temperatura odprowadzanej wody nie przekroczy 35°C, a zatem spełni wymogi rozporządzenia Ministra Środowiska, w którym określono granicę temperatury wprowadzanych do rzek wód. Nie bez znaczenia była również analiza wpływu instalacji na obszary Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 przy pobliskiej Twierdzy Wisłoujście.
Ostatecznie całość instalacji uruchomiono i od roku 2019 w wodach Motławy przeglądają się piękne elewacje spichlerzy kompleksu Deo Plaza, a w szybach licznych nadbrzeżnych lokali turyści i hotelowi goście.

Kontakt

KLIMaster
Bystrzyński Mróz i Wspólnicy Sp. j.

ul. Świętokrzyska 62
80-180 Gdańsk
NIP 583-21-20-243

tel. (58) 304-71-78
tel. (58) 304-71-79
e-mail: klimaster@klimaster.pl

Pełny
kontakt