wstecz

CENTRALA LOTOS

Panująca na świecie, a także w Polsce tendencja skłania architektów do projektowania budynków niemal całkowicie przeszklonych. Głównym powodem jest duża estetyka takiego rozwiązania. Jednak należy mieć na względzie również zagadnienia efektywności energetycznej takiego rozwiązania oraz wpływ szklanej fasady na komfort cieplny przebywających w budynku ludzi.
Optymalizacja kwestii energetycznych oraz osiągnięcie dobrych warunków mikroklimatu mogą być osiągnięte przez architektoniczne rozwiązanie elewacji poprzez zastosowanie tzw. podwójnej skóry. Z tą myślą powstał bardzo ciekawy budynek centrali firmy LOTOS w Gdańsku.
Zastosowane w nim instalacje klimatyzacyjne nie odbiegają od typowych stosowanych w budynku korporacyjnym. Zaprojektowano mianowicie 3-rurowy system klimatyzatorów VRV lidera w tej dziedzinie - firmy Daikin. Zapewnia on indywidualne sterowanie temperaturą w każdym z pomieszczeń. Ot zwyczajny optymalny kosztowo i energetycznie system. Natomiast kluczowy dla wielkości i zużycia energii elektrycznej systemów klimatyzacji jest zaprojektowany w architekturze budynku system fasadowy.
Podwójna fasada składa się z dwóch powierzchni szklanych tworzących komorę, przez którą może przepływać powietrze. Przepływ powietrza w komorze tworzącej kanał wentylacyjny jest naturalny, wymuszony siłami natury, głównie zjawiskiem konwekcyjnym, ale też ciśnieniem dynamicznym wiatru. Wewnętrzną powierzchnię stanowią okna z możliwością ich otwierania przez użytkowników pomieszczeń. Oczywiście mają wbudowane kontaktrony wyłączające system klimatyzacyjny w momencie otwarcia okna. Powierzchnię zewnętrzną stanowi tafla wzmocnionego szkła. Parametry szklenia zewnętrznego i wewnętrznego się różnią, tak aby uzyskać optymalny balans pomiędzy przeziernością dla światła widzialnego a przenikaniem promieniowania słonecznego do wnętrza pomieszczeń.
W przestrzeni podwójnej fasady następuje wymiana ciepła regulowana przez otwory wlotowe i wylotowe. Bardzo istotnym elementem są żaluzje, zlokalizowane blisko tafli szklenia zewnętrznego. Ich zadaniem jest zmniejszanie zysków ciepła w okresie występowania wysokich temperatur zewnętrznych, potęgowanych jeszcze przez intensywne promieniowanie słoneczne.
Z kolei w dni chłodne i pochmurne żaluzje można otworzyć, wpuszczając do pomieszczeń maksymalną ilość światła oraz promieniowania słonecznego. Każde pomieszczenie wyposażone jest w sterownik kontrolujący otwieranie żaluzji, dając użytkownikowi możliwość indywidualnego, w zależności od własnych preferencji, kontrolowania ilości wpadającego do pomieszczenia światła.
To nie są jedyne zalety podwójnej fasady. W okresie zimowym przepływ powietrza wewnątrz komór międzyszybowych jest ograniczony. Ponieważ powietrze jest dobrym izolatorem ciepła, warstwa powietrza wewnątrz komory wyraźnie zmniejsza statyczne straty ciepła. A jednocześnie w słoneczne zimowe dni pozwala zwiększyć zyski od nasłonecznienia, ograniczając zużycie ciepła na potrzeby ogrzewania.
Kolejny dość ważny element podnoszący efektywność energetyczną budynku, to możliwość wykorzystania tzw. chłodzenia nocnego. Po zakończeniu biurowego dnia, przychodzi noc a wraz z nią obniżenie temperatury zewnętrznej. Możliwe jest otwarcie okien wewnętrznych, bowiem przed ewentualną niepogodą chroni szyba zewnętrzna i komora powietrzna podwójnej fasady. Napływające do pomieszczeń chłodne powietrze obniża temperaturę wewnętrzną, a potężna akumulacja cieplna ścian, stropów, mebli i całego wyposażenia obniża zużycie energii chłodniczej w kolejnym dniu.
Wydawałoby się, że trudno jeszcze znaleźć jakieś zalety podwójnej fasady. Jednak jest jeszcze jedna, bardzo ważna dla komfortu pracowników biurowca. Tym razem związana z innym aspektem tegoż komfortu. Chodzi mianowicie o akustykę. „Podwójna skóra” elewacji to podwójna izolacyjność akustyczna chroniąca przed wnikaniem hałasu z zewnątrz do biurowych pomieszczeń.
A na koniec wisienka na torcie. We wnętrzu podwójnej fasady zainstalowano system oświetlenia oparty o kolorowe pasma LED. Specjalny sterownik umożliwia w porze nocnej przybieranie przez elewację dowolnych barw. Umożliwia nawet generowanie ruchomych napisów na elewacji lub innych graficznych elementów.

Kontakt

KLIMaster
Bystrzyński Mróz i Wspólnicy Sp. j.

ul. Świętokrzyska 62
80-180 Gdańsk
NIP 583-21-20-243

tel. (58) 304-71-78
tel. (58) 304-71-79
e-mail: klimaster@klimaster.pl

Pełny
kontakt